Společnosti

Velké nadnárodní společnosti

 Někteří z nás říkají, že tyto firmy mají u nás velké zvýhodnění prakticky na všechno. Do jisté míry je to pravda, mnohdy dostaly různé pobídky a slevy, pokud sem půjdou a postaví zde svoji závody a továrny. Je mi jasné, že takové pobídky byly zřejmě dobrou volbou. Nicméně jsme se dostali do situace, kdy tyto firmy platí úplně jinak než například v Německu. Proč by stejná firma nemohla tady dávat plat takový, jako v cizině? Zde velmi ukazuje, jak to vlastně všechno funguje. Jsme totiž levná pracovní síla, které se nemusí tolik platit.
Výrobní hala
Proto sem takové firmy i šly, jelikož to moc dobře věděli a rozdíl stále zůstává. Je až s podivem, že bohužel odvádíme stejnou práci, ale za poloviční plat. Velkou chybou je, že do toho stát nechce zasahovat. Jejich argument, že by firmy odešly není až tak pravdivý. Na druhé straně, když by se tak stalo, tak sem přijdou firmy, které nám budou platit podobně jako v cizině.
 
Velké nadnárodní společnosti si často myslí, že si mohou dovolit skoro vše. Zkrátka proto, protože je tady potřebujeme a bez nich nemůžeme fungovat. Dle mého názoru je to nesmysl, kdyby tady určitě firmy nebyly, tak by se nic nestalo a dost dobře si můžeme vystačit ve všem potřebném, máme přece dostatek svých výrobců. Není pravda, že potom naše výrobky vyvážím, ale u nás nemáme.
Žena na recepci firmy
Velké korporace jsou potřebnou součástí, ale určitě si od nich jako stát nenechme vše diktovat. Je potřeba hájit zájmy. našich občanů. Každý z nás má přece právo na klidný život, kdy se nemusí starat o každou korunu. Pokud by tyto velké nadnárodní korporace zavedli plat takový, jako je například v Německu a Rakousku, tak se budeme mít mnohem a mnohem lépe. Je dobré, že sem takové společnosti jdou, nicméně by se měli držet toho, co dělají v zahraničí, a ne se snažit v nás mít jen levnou pracovní sílu. Pokud v nějaké takové pracujete, tak máte buď štěstí nebo máte opravdu málo a nedá se s tím nic dělat. Přijít si a říct si o vyšší plat opravdu není myslitelné. Zkrátka nenechme si zase všechno líbit, od toho je tady stát, aby nás hájil, což se mnohdy vůbec neděje.