Domov

Zero waste kuchyně

S pojmem zero waste se v dnešní době setkáváme téměř na denní bázi. Pokud jste však s tímto souslovím ještě nebyli seznámeni, dovolte mi krátkou prezentaci. Ve zkratce to znamená, že veškeré životní potřeby, ať už vaření, hygienu či běžný život, provádíte s co možná nejmenším množstvím vyprodukovaného odpadu. V koupelně se například může jednat o používání podomácku vyrobených přípravků, mýdel, šamponů, sprchových gelů, pracích prášků a podobných, při nakupování se nepoužívají plastové obaly, sáčky a jednorázové krabičky. Na zahradě je poté dobré zavést si kompostér, aby se vytvořený bioodpad mohl samovolně rozložit. Jako by byl v přírodě.
rostliny v kuchyni
V kuchyni se tento styl žití může jevit jako nereálný. Vždyť jen když se podíváme na jeden den, zjistíme, že plastů a jednorázových obalů používáme na zcela pravidelné bázi. Děti se neobejdou bez svačiny, která se vždycky umístí do sáčku. Tento sáček nemá příliš dlouhou životnost, a proto jich spotřebujeme doslova mraky. A po kolika konzervách sáhneme tehdy, když jsme unaveni na to, abychom cokoli zdlouhavě vyvařovali.
Jak tedy skrz kuchyni ulehčit našemu životnímu prostředí?
Tak začít můžeme třeba u těch slavných školních svačinek. U nich můžeme využít silikonové sáčky, svačinkové boxy či plátěné pytlíčky, jejichž výroba zabere nanejvýš půl hodinu. Plastovou láhev na vodu vyměňte za tu, co vydrží a je možno ji pouze vymýt a používat dál.
potraviny do kuchyně
Děti rovněž milují pití z plastových brček, tudíž by nebylo špatné je nahradit něčím, co déle vydrží. Řeč je o brčkách kovových, skleněných či dřevěných. Zkuste se také vyhnout používání plastového či papírového nádobí a příborů a nahraďte je jejich porcelánovou nebo skleněnou variantou.
Co se týče nakupování, i zde můžete využít vychytávky, jako jsou síťované pytlíky na ovoce a zeleninu nebo průhledné krabičky.
Pokud přemýšlíte nad investicí peněz do kávovarů, bylo by skvělé se vyhnout těm kapslovým. Prázdné kapsle jsou totiž obrovská zátěž životního prostředí a ročně se kvůli nim vyprodukuje několik tisíc tun odpadu navíc. Proto dejte přednost tomu na kávová zrna.