Finance

Dostaňte svoje bydlení


Za mládí našich prarodičů a i rodičů stát podporoval získání vlastního bydlení. Kdo se v podniku upsal na nějakou dobu k zaměstnání, dostal byt za směšné peníze. Dnes nic takového neexistuje, stát už ani neposkytuje výhodné půjčky novomanželům, a kdo chce bydlet ve vlastním, má se co ohánět. Dosáhnout na vlastní bydlení není jednoduché, a kdo chce bydlet v domě či bytě, má většinou jen pár možností.

  • Zdědit dům nebo peníze
  • Vyhrát v loterii
  • Vydělávat spoustu peněz
  • Vzít si hypotéku

Drtivá většina lidí si musí hypotéku vzít, ale ani ta už není dostupná všem. Ještě před pár lety ji dostal téměř každý. Banky dokonce poskytovaly hypotéky o 100 %, ale to je už minulost. Česká národní banka zpřísnila podmínky pro získání hypotéky, a pro mnoho lidí se tak vlastní bydlení stalo ještě nedostupnější.

nový dům

Jak získat hypotéku?
Pokud si u banky žádáte o hypotéku, Baka si vyžádá veškeré vaše příjmy a výdaje a sama si zjistí, zda jste někdy byli v exekuci či insolvenci a zda vaše jméno nefiguruje v některém ze seznamu dlužníků. Pokud ano, hypotéku automaticky nedostanete. Důležitý je poměr příjmů a výdajů, a pokud máte úvěr třeba na auto, nejspíš hypotéku také nedostanete. Dnes musíte mít naspořenou poměrnou část vůči částce kterou si chcete půjčit, a většinou jde o 20 %. Pokud chcete milion, musíte mít 200 tisíc korun svých. V případě rekonstrukce musíte mít nemovitost k opravě a nebo pro výstavbu nového domu musíte mít buď naspořeno a nebo stavební pozemek.

uzavření smlouvy

Protože došlo ke zpřísnění podmínek, pro mnoho lidí byla jedinou cestou nebankovní hypotéka, která funguje trochu jinak než ta klasická. Důležité je si vzít hypotéku za takových podmínek, abyste ji byli schopni splácet. Pokud nedokážete posoudit svou finanční situaci, obraťte se na někoho, kdo vám pomůže situaci analyzovat ve váš prospěch, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.