Finance

Ucpěte díry v rodinném rozpočtu a konečně uspořte

Žijete od výplaty k výplatě? Nebo to s vašim rozpočtem není tak napjaté, ale stejně přemýšlíte, jestli nevybírá z vašeho účtu ještě někdo další? Právě pro vás přinášíme tipy, jak ušetřit v rodinném rozpočtu.
 Pití vody není nuda
Vařte, vařte a zase vařte
Nic nepomůže rodinným financím lépe než dobře naplánovaný jídelníček. Právě jídlo bývá obvykle nejdražší položkou. Vyvarujte se obědům a večeřím v restauraci. Do práce si raději doneste krabičku. Vezměte si svačinu na výlet včetně teplého čaje do termosky. Vařte tak akorát, abyste jídlo nemuseli vyhazovat. Přemýšlejte i při nakupování. Ať se vám doma potraviny nekazí. Pokuste se vyhnout polotovarům. Nachystejte si raději domácí pomazánku. Připravte si čerstvý salát. A zapomeňte na večerní objednávku pizzy. Ocení to nejen vaše peněženka, ale i zdraví.
 
Pozor na drobné položky
Rádi si cestou do práce koupíte kávu s sebou. Je to přeci položka jen za 35 korun. Ale co když tuto částku zaplatíte 20krát do měsíce a těch je 12 v roce? Odpusťte si tuto slabost. Uvařte si kávu až v práci a ulevte i matičce Zemi od nadbytku plastů. Bude vám vděčná.
 
Zapomeňte na PET lahve
Stejně tak i další tip prospěje i ekologii. Vyměňte zvyk nakupování balené vody za popíjejí kohoutkové. Ve spoustě českých domácností teče dokonce v kojenecké kvalitě. Takže může být zdravější, než kdo ví jak skladovaná pramenitá voda nebo minerálka. Sladké limonády vynechejte také pro zdravější životní styl.
 
Snižte výdaje za energie
Vyměňte klasické žárovky za ty s označením LED a vždy zhasínejte, když opouštíte místnost. Elektroniku úplně vypínejte, nenechávejte ji ve stand-by režimu. Ušetřit můžete také za vodu, především pokud nahradíte plnou vanu sprchováním. Nebojte se investice do úspornějších spotřebičů. Vybírejte vždy energetickou třídu A a výše. Při vaření používejte pokličky. Spotřebu tím snížíte až o 30 %.
 Plánování rodinného rozpočtu
Plaťte v hotovosti
V dnešní moderní době vám to nejspíš bude připadat jako krok zpět, na který si budete těžce zvykat. Jistě ale brzy přinese své ovoce. S hotovostí se nestane, že utratíte více, než skutečně chcete. Propojte to ještě s takzvanou obálkovou metodou a stanovte si maximální částku, kterou v daný týden můžete utratit.