IT

Konec systému Windows 7

Microsoft oznámil ukončení podpory pro Windows 7 a to od 14. ledna 2020. Tím pádem se váš počítač stává náchylnějším vůči virům a dalším nebezpečím internetu. A to kvůli tomu, že už nedostane další aktualizace pro systém a jeho zabezpečení. Jestli ještě ke všemu na takovém stroji pracujete s osobními údaji vašich klientů, již nesplňujete podmínky GDPR.
Co teda s tím?
člověk u počítače
Pro vlastníky notebooku se systémem Win7 – není třeba nutně kupovat nový. Stačí přeinstalace operačního systému na nový. A to vlastně platí i u stolních počítačů. OS si ale budete muset pořídit, a to ideálně „desítky“. Na oficiálních stránkách Microsoft se cena pohybuje okolo 4.000 Kč za Home edici. Docela drahé, ale je to pořád levnější varianta než pořizovat zbrusu nový notebook. Každopádně pokud víte, kde na internetu hledat, najdete tento operační systém doslova za hubičku. Obvykle ve formě klíče. Pak stačí notebook dát do rukou „ajťákovi“ a ten už se o instalaci postará. Nebo pokud si troufáte sami a máte trochu zkušenosti s obsluhou OS, není to až tak těžké.
Pokud se bojíte, že váš stroj nový systém neutáhne, nebojte se. Windows 10 je stokrát lepší než 7, a to hlavně v optimalizaci. Uživatelské prostředí je navíc méně náročné. Teoreticky by vám to mělo jet i rychleji. A to už se přece vyplatí, no ne?
znak win7
Každopádně jestli vlastníte opravdu nějakou starou plečku (s prominutím), která má 4gb paměti, zastaralý Intel, a navíc integrovanou grafiku, vážně bych raději investoval do pořízení nového modelu. Jasně, pravděpodobně byste si mohli vyměnit RAMku za větší, nebo ji rozšířit přidáním další, ale procesor už tak snadno nevyměníte. A právě ten jednoho dne může být kamenem úrazu. Přechod na „desítky“ je pro takový notebook zrychlení jen na omezenou dobu. Naštěstí po Vánocích obchody mívají obrovské slevy, tak je doporučuji sledovat. Tam už si nějaký dobrý stroj za příznivou cenu dokážete najít.