IT

Vstupní zařízení

Vstupním zařízením jsou všechna zařízení, kterými do počítače můžeme něco vložit, převést, a které do počítače vstupují.

·         Myš. Myš pomocí kabelu zapojíme do počítače a na monitoru uvidíme kurzor, který pomocí myši vlastně ovládáme. Jelikož jsme do počítače něco vložili, je to vstupní zařízení.

·         Klávesnice. Pomocí klávesnice můžeme do počítače psát různá slova, články a věty. Je to textové vstupní zařízení.
počítačová myš

·         Joystick. Joystick je herní vstupní zařízení, kterým můžeme ovládat počítačovou hru v počítači. Většinou vypadá jako taková páka, jejímž pohybem můžeme ovládat třeba řízení auta, letadla nebo klidně i bagru. Moderní joysticky už na sobě mají tlačítka.

·         Mikrofon je zvukové vstupní zařízení, kterým můžeme do počítače vložit zvuk. Ať už řeč, rozhovor nebo třeba písničku.
moderní tiskárna

Výstupní zařízení

Výstupní zařízení slouží k předávání dat z počítače k uživateli.

·         Monitor. Slouží k zobrazení textových a grafických informací. Díky monitoru se můžeme dívat na filmy, číst různé články nebo hrát hry. Velikost, rozlišení a kvalita obrazu je při jeho výběru hodně důležité, abyste od něj dostali to, co očekáváte.

·         Tiskárna. Dalším typickým výstupním zařízením je tiskárna, pomocí které si můžeme z počítače vytisknout potřebné informace na hmatatelný papír. Tiskárnu můžeme připojit kabelem k počítači, ale existují i modernější, které připojíme pomocí bluetooth. Existují různé druhy tiskáren – jehličková (nejstarší typ, dnes se už moc nevyužívá), inkoustová (nejrozšířenější typ), laserová (složitá na ovládání), LED (fungují na principu laserové), termosublimační (využívají se především v obchodech) a multifunkční.

·         Reproduktory. U většiny teenagerů je to nepoužívanější výstupní zařízení, kterým si můžeme přehrávat naši oblíbenou hudbu a naštvat tím okolní sousedy, kteří chtějí mít chvíli klidu. Samozřejmě, že neslouží pouze k přehrávání hudby, ale k jakémukoli zvuku, který si chceme z počítače přehrát v lepší kvalitě.