Auto

Co je to cestování na divoko a proč byste jej měli alespoň jednou vyzkoušet?

Cestování na divoko neboli také wild camping, je druh cestování, při kterém není zapotřebí použít camp. Většinou to znamená cestování a přespávání v autě, někdy ale lidé na divoko spí také ve stanech. Co takový způsob cestování přináší a proč se vyplatí jej vyzkoušet?
 cestování autem
Úspora peněz
Tento bod bude zajímat asi každého cestovatele. Tento styl cestování je 100 % flexibilní a stejně tak, jak může být pouze „úsporný“, může být i stoprocentně low-cost. Sumy, které můžete ušetřit za ubytování v klasickém hotelu, nebo campu jsou velmi vysoké, a to samé platí i o stravování a ostatních službách. Pokud cestujete na divoko je Vaším jediným nákladem palivo a jídlo, na kterém také většinou velmi ušetříte. To ale neznamená, že si na cestách nepochutnáte. Naopak! Tím, že nakupujete většinou lokální, kvalitní ale hlavně základní suroviny, ušetříte za zbytečné nákupy. Také většinou nakupujete více intuitivněji. Nakupujete pouze takové množství jídla, které jste schopni sníst, a tudíž ani žádné jídlo nevyhodíte. Tím nešetříte pouze své finance, ale také se chováte zodpovědně a jídlem neplýtváte.
 
Svoboda
Hlavním důvodem, proč lidé cestují na divoko je bezesporu pocit svobody! Jen si to představte – nasednete do auta a jedete, kam zrovna chcete. Pokud dojedete na místo určení a nelíbí se Vám, nebo se například zkazí počasí, tak zase zasednete za volant a jedete „o dům dál“. Pokud projíždíte kolem nějakého místa, které se Vám zalíbí, tak jednoduše zastavíte a jdete si ho prohlédnout. Pokud je to vhodné místo, tak dokonce i přespíte… Také se Vám teď představa spaní týden ve stejném hotelu zdá poněkud svazující?
 spaní ve stanu
Poměr dobrodružství a pocitu jistoty
Nebudeme si nic nalhávat… Někteří lidé jednoduše nechtějí vystupovat ze své komfortní zóny a slovo dobrodružství jim nahání hrůzu. Pod tímto pojmem si totiž mnoho lidí představuje to, že se nebude moct několik dní umýt, nebo bude spát v bahně pod širákem. Někoho zase děsí představa, že nemá dopodrobna naplánovaný každý den dovolené a ztrácí tím jistotu, nebo kontrolu nad situací. Cestování na divoko je ale naprosto geniální svou flexibilitou. Každý si může poměr mezi dobrodružstvím a pocitem jistoty určit pouze podle sebe! Pokud chcete mít kontrolu nad situací, lze si celou cestu naplánovat dopředu. Internet nabízí mnohé možnosti, jak si najít spolehlivá místa na spaní, jak si naplánovat trasu, a dokonce pro tyto účely existují i stránky, které Vám zmapují místa, kde se můžete pohodlně umýt! Na druhou stranu, pokud nechcete, nic takového dělat nemusíte a můžete cestovat naprosto spontánně.
 
Cestování na divoko tedy může být úplně pro každého!