Auto

Výhody a nevýhody elektromobilů

V dnešní době si už jen málokdo umí představit život bez automobilů. Počátek automobilů začal někdy koncem 18.století a do dnešní podoby automobilů měl hodně daleko, poháněný byl párou. Už počátkem 19. století se podařilo zprovoznit první spalovací motor, a tak začala nová éra automobilů. Počátkem 20. století se začali vyrábět i první elektromobily, kdo by si tenkrát pomyslel, že v dnešní době pomalu nahradí na silnicích automobily se spalovacími motory.   

benz auto

Proč právě elektromobil? Jeho provozní náklady jsou podstatně nižší než u automobilů se spalovacími motory a jsou šetrnější k životnímu prostředí. U elektromobilů můžete výrazně ušetřit především při jejich údržbě, protože jezdí na elektrický pohon nemusíte dělat výměnu oleje ani svíček. Ušetřit můžete i na povinném ručení, protože elekromobil má menší objem nežli automobil se spalovacím motorem. Další výhodou je jeho nabíjení, dobíjet můžete téměř kdekoliv, i doma v garáži. Využít můžete také rychlodobíjecí stanici, sice si připlatíte, ale automobil máte plně nabitý během půl hodiny. V dnešní době ujedou některé automobily na jedno dobití až 400 kilometrů.

nabíjecí stanice   

Ale jako každá věc, mají elektromobily i svoje nevýhody, pojďme se teď na ně podívat. Jednou z nevýhod je vyšší pořizovací cena, která se pohybuje kolem 1 milionu korun. Elektromobily mají oproti klasickým vozům také vyšší nehodovost. Starší elektromobily se v zimě díky špatně izolovaným bateriím častěji vybíjeli, u nových tipů elektromobilů už tento problém nehrozí. Jednou z nevýhod, proč lidé asi většinou váhají s koupí elektromobilu je malý počet nabíjecích stanic. Ani to už, ale není tak úplně pravda, v současné době je na území ČR v provozu 800 nabíjecích stanic a vy se tak nemusíte bát, že byste nedojeli domů a nestihli tak, co je pro vás důležité. Hlavně se v pořádku vrátit domů.