Zdraví

Život poté

Sotva se člověk v nemocnici trochu zotaví, začne jej trápit otázka: budu ještě někdy moci žít ve svém vlastním bytě? Budu ještě někdy nezávislý? Dobrou zprávou je, že dnes už existuje spousta pomůcek, díky kterým mají šanci na svůj vlastní, víceméně nezávislý, život i lidé se zrakovým, sluchovým nebo i svalovým postižením. Jejich příbytek tomu ale musí být uzpůsoben. Než se vrhnete do zařizování, je dobré si sednou s ošetřujícím lékařem nebo s někým, kdo zranění a jeho následkům rozumí. Právě oni vám mohou odpovědět na některé důležité otázky: Je bezpečné, aby dotyčný nebo dotyčná bydleli v bytě sami?
luxusní invalidní vozík
Pokud bydlí s partnerem či partnerkou, budou stále potřebovat asistenci 24 hodin denně? Budou se následky lepšit, horšit nebo zůstanou stejné? Jaké pomůcky budou doma potřebovat? Kolik stojí? Pak vás také čeká pohovor s architektem, popřípadě i s domácím či majitelem domu o tom, jaké úpravy lze v bytě či domě provést.

Pokud jsou dotyčný nebo dotyčná dlouhodobě upoutáni na invalidní vozík, je samozřejmě nejdůležitější, aby se tam vozíček vůbec vešel. A to nejen do chodby, ale ideálně aby se s ním dalo dojet všude. Důležité jsou také pracovní plochy. Ty musejí být snadno dosažitelné, a ideálně by se jejich výška měla dát měnit, aby je mohli pohodlně používat všichni. Čeká vás také radikální přeměna koupelny v bezbariérovou. Pro lidi, co přišli o zrak, je nejdůležitější snadná orientace. V bytě by proto měli mít výrazné orientační body, ideálně takové, se kterými se nedá hýbat, a nemělo by v něm být moc věcí, o které se dá zakopnout. Lidé, co žijí se zrakově postiženými, by se také měli naučit, že vše má své pevně dané místo. Sluchové postižení je z hlediska bydlení asi nejméně limitující, ale i tady budou muset nastat nějaké úpravy. Pokud máte v bytě alarm, ale třeba i obyčejný zvonek, ujistěte se, že signály jsou i jiné než zvukové, takže člověk se špatným sluchem má šanci je zaregistrovat. Čeká vás také nákup speciálního telefonu pro neslyšící, díky kterému se budou tito moci i nadále dorozumívat tak, jak jsou zvyklí.
péče o invalidu
Celkově, lidé, kteří mají možnost žít ve vlastním, jsou většinou spokojenější, a mají i lepší prognózu, takže pokud to jen trochu jde, proč jim tuto možnost nedopřát?